вівторок, 26 листопада 2019 р.

Урок: Визначення типу темпераменту

Тема: Визначення типу темпераменту
Мета: сформувати поняття про особливості, біологічні основи психічної діяльності людини; ознайомити з основними типами нервової діяльності, темпераменту; допомогти учням дослідити індивідуальний тип темпераменту.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: бланки для проведення тестів, графіки, комп’ютерна підтримка уроку
Основні поняття і терміни: темперамент, вища нервова діяльність, флегматик, сангвінік, меланхолік, холерик.
Хід уроку.
І.Організаційний момент. (5 хв.)
Привітання з хорошим днем, обмін гарним настроєм, налаштування на позитивне сприйняття матеріалу. Епіграф уроку «Всі ми різні і це – чудово!».
ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів.
Учитель. Уявіть дві річки: Одну спокійну, а іншу – бурхливу, стрімку, гірську. Якщо уважно придивитися, то течія першої річки  - ледь помітна, вона плавно несе свої води, у неї немає водоспадів, завихрень, сплесків. Течія іншої зовсім не так. Друга річка досить швидко несе свої води, вода в ній розбивається об каміння, перетворюється на піну, клекоче, бурлить.
Як ви вважаєте, від чого залежать особливості течії цих двох річок?
...Саме так, особливості течії двох річок залежать від природних умов.
Щось подібне ми можемо спостерігати в особливостях поведінки людей. Кожна людина – неповторна. Для неї характерні особливості як фізіологічних процесів, так і психічної діяльності. Відомо, що на одні і ті ж проблеми різні люди реагують по різному, а саме: поводяться в екстремальних ситуаціях, мають різні схильності й здібності, пристосовуються до умов навколишнього середовища, виявляють різну здатність до оволодівання професіями.
Різниця між цими людьми зумовлена природними психічними властивостями, притаманними їм від народження.
Різноманітність поведінки людини можна і слід пояснити властивостями нервової системи (силою, врівноваженістю і рухливістю нервових процесів), інакше кажучи, типом ВНД. Вчені пояснюють, що тип ВНД – це “сплав”, що складається із природжених властивостей і змін зумовлених середовищем.
А що таке темперамент?
З цим поняттям ми познайомимся на сьогоднішньому уроці.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Саме тому темою сьогоднішнього уроку є “Визначення типу темпераменту”
В проведенні уроку допоможуть учні співдоповідачі (випереджене завдання) за планом:
1.     Історична довідка про розвиток вчення про темперамент.
2.     Особливості прояву різих типів темпераменту.
3.     Де слід враховувати типи темпераменту.
Тестове завдання.
Для цього дослідження необхідно заповнити бланки, які є на патрах. На бланках зоображено шість квадратів 5х5.
У квадратиках треба нанести якомога більше крапок. У кожному квадраті завадання виконується протягом 5с. Перед початком роботи олівець потрібно поставити перед першим квадратом і за командою “Раз!” швидко перенести його у перший квадрат. Перехід у наступний за номером квадрат викорнується за командою “Раз”.
Коли робота завершена, підраховуємо всі крапочки у квадраті окремою.
За підсумками тестування учні поділилися на три групи: із сильним, слабким та середнім рівнем нервової системи.
Розглядають графіки?Що демонструють силу нервової системи.
Висновок: сила нервової системи – це показник працездатності нервових клітин і нервової системи в цілому.
Опис типів темпераменту. Запитання до учнів
 Чи трапляються ці темпераменти у чистому вигляді?”
“А як ви вважаєте, який темперамент кращий?”
Учитель (підсумок)
Отже, немає добрих або поганих темпераментів, добрих або поганих типів ВНД. Як позитивні, так і негативні риси можуть виявитися за будь – якого темпераменту. Все залежить від умов, у яких перебуває особа, від її виховання.
Щоб перемогти негативні вияви темпераменту, треба не тільки міркувати і мріяти про це, а й активно діяти.
ІV Закріплення вивченого матеріалу.
Виконання практичної роботи “Визначення типу темпераменту” (комп’ютерна програми “Віртуальна біологія”)
Мета: дослідити індивідуальний тип темпераменту
Після закінчення практичної роботи написати висновок. Який ваш тип темпераменту? Наведіть кілька основних характеристик свого темпераменту.
V Рефлексія
Хто з вас читав чи бачив екранізацію твору О. Дюма “Три мушкетери”.згадайте його героїв. Усі вони сміливі лицарі і водно частусі відрізняються один від одного.
Подумайте і зробіть висновки про певний тип темпераменту кожного з героїв цього роману.
VІ Оцінювання роботи
VІІ Домашнє завдання
Вивчити  параграф підручника
Заповнити словник

середу, 15 листопада 2017 р.

Урок Біологія 8 клас Тема: Набута поведінка



Тема: Набута поведінка
Мета: Ознайомитися з поняттями «умовний рефлекс», формувати вміння робити аналіз і синтез: закріпити на практиці практичні вміння та дотримання правил техніки безпеки під час виконання лабораторної роботи №10 «Безумовні і умовні рефлекси»
Тип уроку: комбінований
Обладнання: фотографії, малюнки, що дозволяють характеризувати набуту поведінку людини.
Хід уроку.
І.Організаційний момент. (3 хв.)
Привітання з хорошим днем.
Учитель.
Проблемне питання. Чи можуть безумовні рефлекси забезпечити виживання організму в умовах швидкозмінного середовища?
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів (5 хв.)
Виконання різнорівневих завдань (індивідуальні та групові завдання)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу (обговорення проблем) (15 хв.)
Питання: Як ви вважаєте, що таке умовні рефлекси?
Сходинки до утворення умовного рефлексу:
Для утворення умовного рефлексу необхідне поєднання в часі певної зміни в навколишньому середовищі зі здійсненням певного безумовного рефлексу.
Питання: Чи зберігаються умовні рефлекси протягом всього життя?
Умовні рефлекси несталі, вони можуть формуватися й зникати залежно від умов середовища. Безумовні рефлекси здійснюються у відповідь на певні подразнення, а умовні рефлекси можуть виникати під дією найрізноманітніших подразнень умовні рефлекси істотно розширюють спектр адаптивних можливостей організму, а їхня швидка динамічна зміна надає поведінці високого ступеня пластичності.
Творчі групи виділяють спільні для всіх умовних рефлексів ознаки
ІV. Закріплення вивченого матеріалу. (10 хв)
Виконання лабораторної роботи №10 «Безумовні й умовні рефлекси людини»
V. Оцінювання роботи  (5хв )
VIРефлексія  уроку. (5 хв.)
Чи сподобалося  урок?
 Що запам’яталось?
VII. Домашнє завдання. (2 хв.)
1Вивчити & виконати завдання 4 - 5

пʼятницю, 31 січня 2014 р.

Талановиті діти

Моя учениця захоплюється вивченням Первоцвітів. Хоче поділитися своїми спостереженнями на блозі: http://luydarady.blogspot.com/

четвер, 23 січня 2014 р.

Легенда «Усе у твоїх руках»
Колись давно в Африці жив розумний, але дуже пихатий вождь. Увесь день його складався з примірювання вишуканого вбрання та розмов із підданими про свій розум. Так минали дні за днями, роки за роками… Аж ось прокотилася чутка, що в пустелі зявився мудрець. Розлютився вождь, як можна вважати якогось старця найрозумнішим , та запросив мудреця до себе…
Коли настав день зустрічі вождь сидів на троні й тримав у руках за спиною метелика. До нього підійшов невеличкий худорлявий чоловік, привітався й сказав, що готовий відповісти на будь-яке запитання. І тоді, посміхаючись, вождь сказав:
«Скажи-но мені, що я тримаю в руках: живе чи мертве?».
Мудрець трохи подумав, усміхнувся й відповів: «Усе в твоїх руках!»
Флешмоб "Ми - за чисте довкілля"

середу, 26 червня 2013 р.

Олекса́ндр Алоїзович Яна́та

Олекса́ндр Алоїзович Яна́та 
(1888-1936), вчений, ботанік, організатор охорони природи в Україні.
Народився 28 травня 1888 року в м. Миколаєві у сім’ї садівника, батько його був за національністю чехом, мати – з російських німців.
Навчаючись на агрономічному факультеті Київського політехнічного інституту, він створив у 1909 році студентський гурток природознавців, а пізніше – Миколаївське товариство любителів природи.
Впродовж 1918-1920 років О.А.Яната обіймав посаду професора ботаніки Українського педагогічного інституту, пізніше очолив кафедру ботаніки Харківського сільськогосподарського інституту. Вчений був одним із засновників Всеукраїнської Академії сільськогосподарських наук та багатьох журналів — «Вiсника сiльськогосподарської науки», «Українського ботанiчного журналу», «Працi сiльськогосподарської ботанiки», «Вiсника природознавства». У його науковому доробку понад 400 публікацій, монографія "Рослина та її життя", опублікована у 1925 році, донині не втратила актуальності.
Величезний особистий внесок у справу порятунку унікальних природних об’єктів вчений зробив, перебуваючи на посту голови комісії з охорони природи Наркомзему УРСР. Олександр Алоїсович брав участь в організації заповідників «Конча-Заспа» та Канівського, став одним із авторів декрету «Про охорону пам’яток культури та природи», який визначав природоохоронну політику України двадцятих років.

170 років з дня народження К.А. Тімірязєва


Климент Аркадійович Тімірязєв ​​
(22 травня ( 3 червня) 1843, Петербург - 28 квітня 1920,Москва) - російський природознавець, професор Московського університету, основоположник російської наукової школи фізіологів рослин, член-кореспондент РАН (1917; член-кореспондент Петербурзької АН з 1890). Депутат Мосради (1920). Почесний доктор Кембриджа, університетів Женеви і Глазго. Член Російського фотографічного товариства.